Jak zbudować ekologiczny dom. Porady i rozwiązania

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Na samym początku warto doprecyzować, czym właściwie jest dom ekologiczny. Taka nieruchomość charakteryzuje się tym, że nie jest źródłem toksyn czy innych substancji szkodzących środowisku. 

Ekologiczny dom nie potrzebuje też do produkcji podstawowej energii czy ogrzewania paliw ze źródeł nieodnawialnych. Co jeszcze warto wiedzieć na jego temat, co zrobić, żeby Twoja nieruchomość mogła być określana jako ekologiczna? Przydatne informacje znajdziesz u nas!

Właściwy dobór działki

Pierwszym etapem przy dostosowywaniu domu do ekologicznego profilu, jest dobranie terenu o odpowiedniej charakterystyce. Mowa tutaj przede wszystkim o położeniu działki względem stron świata. Budowana nieruchomość powinna wskazywać cztery strony świata. Dlaczego to ważne?

Wszelkie szklane powierzchnie, takie jak okna czy drzwi balkonowe/tarasowe muszą być wystawione na bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych – od strony południowej. Z kolei tam, gdzie nie będzie ono miało dostępu – na stronie wschodniej i północnej, dobrze, aby pojawiły się drzewa lub inne zabudowania. Przedmioty będą stanowić ochronę przed wiatrem i wychłodzeniem. Dodatkowym atutem jest zapewnienie większej ilości tlenu.

Dobierając działkę pod budowę domu ekologicznego, warto skonsultować się z geodetą, a także zapoznać ze szczegółami warunków zabudowy. To ważne, ponieważ nie zawsze można spełnić warunki związane z zasadą czterech stron świata.

Konstrukcja nieruchomości a oszczędność energii

Forma, jaką będzie miał budynek, jest kluczowym aspektem w kontekście oszczędzania energii. Jeśli ktoś nie chce, aby ciepło uciekało z wnętrza nieruchomości, powinien zdecydować się na prostą, zwartą bryłę budynku o kształcie prostokąta lub kwadratu.

Dobrym rozwiązaniem jest poddasze użytkowe zamiast parterowego domu. Chcąc jeszcze bardziej zoptymalizować szczelność nieruchomości, można zrezygnować z balkonów czy tarasów na piętrze. Ich konstrukcja wymaga stworzenia łączeń, przez które ucieka ciepło.

Architektura dachu i rozkład pomieszczeń

Dwie kolejne kwestie, które trzeba mieć na uwadze, to architektura dachu i rozkład pomieszczeń. W pierwszym przypadku najlepiej zdecydować się na konstrukcję dwu lub jednospadową bez nieregularnych powierzchni. Dobrym rozwiązaniem jest też całkowicie płaski dach. Warto do tego dodać standardowe sposoby na izolację nieruchomości – wełnę mineralną, styropian lub celulozę.

Następny aspekt to układ pomieszczeń. Pokoje użytkowe, takie jak salon, bawialnia, sypialnia czy jadalnia, powinny być w najbardziej nasłonecznionym miejscu. Nie jest to konieczne na przykład w przypadku kuchni, łazienki czy pomieszczeń gospodarczych – garażu, szopy, kotłowni lub składziku. 

OZE – odnawialne źródła energii

Całość można uzupełnić o OZE, czyli odnawialne źródła energii. Do takich rozwiązań zaliczają się systemy, takie jak kolektory słoneczne, fotowoltaika czy pompy ciepła. Zapewniają energię i ogrzewanie, a także nie generują zanieczyszczeń, ponieważ do ich działania potrzebne są tylko paliwa odnawialne.

Chcąc zaimplementować technologie OZE w swoim ekologicznym domu, można skorzystać z dotacji UniI Europejskiej, rządowych i lokalnych. Do najczęściej wybieranych programów zaliczają się m.in. Mój Prąd, Czyste Powietrze czy Moje Ciepło.

Zdj. główne: Darya Jum/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak korzystać z mobilnego serwisu dla twojego roweru?
Jak korzystać z mobilnego serwisu dla twojego roweru?
Dowiedz się, jak skutecznie korzystać z mobilnego serwisu dla roweru, podnosząc komfort i sprawność Twoich rowerowych wypraw.
Dlaczego drewniane domki letniskowe są doskonałym rozwiązaniem dla letniego wypoczynku
Dlaczego drewniane domki letniskowe są doskonałym rozwiązaniem dla letniego wypoczynku
W tym artykule przyjrzymy się, dlaczego drewniane domki letniskowe są doskonałym rozwiązaniem dla letniego wypoczynku.
Jakie znaczenie ma długość sukienki?
Jakie znaczenie ma długość sukienki?
Długość sukienki - klucz do stylu i wyrazistości. Odkryj, jak wybór długości wpływa na Twoje wrażenia i odbiór stroju!
Ostatnie wpisy
Polecamy