Dlaczego warto korzystać z opon zimowych?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

W trakcie korzystania z samochodu w trakcie zimy, kierowca jest narażony na wiele niebezpiecznych sytuacji. Śliska nawierzchnia, śnieg, pośniegowe błoto, woda i przede wszystkim niskie temperatury. To właśnie dlatego wymyślono opony zimowe. Zadaniem opon zimowych jest zapewnienie jak najlepszych warunków do jazdy w najtrudniejszym zimowym środowisku.

Czym różnią się opony zimowe od letnich?

Pomiędzy oponami letnimi a zimowymi są dwie kluczowe różnice.

  • Opony zimowe produkowane są z mieszanki gumowej, która zachowuje elastyczność i miękkość w niskich temperaturach (w przeciwieństwie do opon letnich, których mieszanka jest twarda). Dzięki temu, że mieszanka opon zimowych jest miękka, bieżnik opon może kleić się do zimnej i mokrej nawierzchni.

Można to porównać do obuwia letniego i zimowego. Obuwie letnie ma twarde podeszwy z twardego tworzywa. Poruszanie się w takim obuwiu po zimowym chodniku to męczarnia i niebezpieczeństwo upadku. Ale obuwie zimowe, z miękką podeszwą, zapewnia już znacznie lepszą przyczepność. Tak samo wygląda to w przypadku opon.

  • Opony zimowe mają inny kształt bieżnika od opon letnich. Klocki bieżnika mają ostrzejsze krawędzie. Rowki obwodowe są szersze, aby skutecznie usuwać wodę, śnieg i pośniegowe błoto sprzed krawędzi opony. Ponadto w oponach zimowych stosuje się lamelki. To miniaturowe nacięcia mające na celu zwiększenie przyczepności opony na śniegu i lodzie.

Jazda zimą na oponach letnich to skrajna nieodpowiedzialność. Można łatwo doprowadzić do wypadku – i wcale nie musi do niego dojść podczas gołoledzi. Poza tym nawet podjazd pod większe wzniesienie może być niemożliwy. Alternatywą dla stosowania opon letnich i zimowych są opony całoroczne.

Czym są opony całoroczne?

To opony przeznaczone na cały rok, bez potrzeby ich zmieniania. Nie oznacza to, że opony całoroczne nie wymagają serwisowania. Trzeba je rotować (zamieniać miejscami zgodnie z zaleceniami producenta auta, aby zużywały się równomiernie), wyważać koła (przynajmniej raz w roku) oraz montować nowe wentyle.

Jak to się dzieje, że opony całoroczne można użytkować przez cały rok?

  • Opony całoroczne zbudowane są z mieszanki gumowej, która jest czymś pośrednim pomiędzy mieszanką opon zimowych a letnich. Mieszanka opon zimowych jest miękka, a opon letnich twarda. Mieszanka gumowa używa do produkcji opon wielosezonowych jest średniej miękkości, dzięki czemu nadaje się do eksploatacji zimą i latem.
  • Bieżnik opon sezonowych ma określone elementy, charakterystyczne dla danej pory roku. Opony zimowe mają na przykład klocki bieżnika o ostrych krawędziach, a opony letnie o łagodnych. Opony zimowe mają rowki przeznaczone do usuwania błota pośniegowego wody i śniegu. A także lamelki, drobne nacięcia, zwiększające przyczepność na śniegu i lodzie. Opony letnie są wyposażone w rowki obwodowe, przeznaczone do sprawnego usuwania wody. Mogą też mieć żebra obwodowe, zapewniające lepsze prowadzenie i szybszą reakcję na ruchy kierownicą.

W rezultacie, bieżnik opon wielosezonowych zawiera elementy pozwalające jeździć przez cały rok. Są to zatem rowki przeznaczone do usuwania wody, śniegu i błota pośniegowego, klocki dostosowane do jazdy latem i zimą, a także lamelki.

Kup opony całoroczne w PHU Aspol

PHU Aspol to ceniona hurtownia motoryzacyjna w Tomaszowie Mazowieckim, prowadząca także sprzedaż detaliczną. To także miejsce dla detalistów – świetnie zaopatrzony sklep motoryzacyjny w Tomaszowie Mazowieckim. W naszym sklepie i hurtowni znajdziesz bardzo szeroki wybór opon zimowych i całorocznych, w świetnych cenach. Nie musisz szukać miejsca do ich montażu. W skład naszej firmy wchodzi też warsztat samochodowy w Tomaszowie Mazowieckim. Sklep, hurtownia i warsztat mieszczą się w Tomaszowie Mazowieckim przy ulicy Głównej 76.

Zdjęcie: materiał Partnera

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Konferencje w Szczecinie – miasto, które przyciąga coraz więcej biznesowych wydarzeń
Konferencje w Szczecinie – miasto, które przyciąga coraz więcej biznesowych wydarzeń
Szczecin to miasto, które z roku na rok staje się coraz bardziej popularne wśród organizatorów biznesowych konferencji, seminariów oraz szkoleń. W tym artykule przyjrzymy się, dlaczego Szczecin jest tak atrakcyjnym miejscem na organizację tego typu wydarzeń oraz jakie możliwości oferuje uczestnikom.
Jak wybrać farby akwarelowe dla swojego projektu artystycznego?
Jak wybrać farby akwarelowe dla swojego projektu artystycznego?
Poznaj zasady wyboru najlepszych farb akwarelowych dla swojego projektu. Dowiedz się jak różne typy farb wpływają na efekt końcowy i jak unikać błędów podczas ich zakupu.
Tworzenie ekologicznego domu: Praktyczne porady dla miłośników zrównoważonego stylu życia
Tworzenie ekologicznego domu: Praktyczne porady dla miłośników zrównoważonego stylu życia
Odkryj praktyczne porady dotyczące budowy ekologicznego domu. Sprawdź jak żyć w harmonii z naturą, nie rezygnując z codziennych wygód.
Ostatnie wpisy
Polecamy