Budowa domu bez pozwolenia – co mówią przepisy?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

3 stycznia 2022 r. w ramach Polskiego Ładu weszły w życie przepisy rozszerzające ustawę o Prawie Budowlanym. Umożliwiają one budowę bez pozwolenia domu o powierzchni zabudowy do 70 m2. Zanim jednak zdecydujesz się na rozpoczęcie budowy, sprawdź, co dokładnie mówią przepisy i jakich formalności należy dopełnić.

Jakie obiekty można budować bez pozwolenia?

Przepisy zezwalają na budowę na zgłoszenie dwóch typów obiektów:

  1. całorocznych budynków mieszkalnych – wolnostojących, maksymalnie dwukondygnacyjnych z użytkowym poddaszem. Ich łączna powierzchnia użytkowa nie może przekraczać 90 m2;
  2. budynków rekreacji indywidualnej (BRI) – tymczasowych (do 180 dni w roku) obiektów mieszkalnych, potocznie nazywanych domkami letniskowymi. Może to być parterowy budynek do 70 m2 z otwartą antresolą.

W przypadku całorocznych budynków mieszkalnych bez pozwolenia nie musisz prowadzić dziennika budowy i zatrudniać kierownika. Niestety nadal trzeba złożyć w urzędzie projekt budowlany, który jest dość czasochłonny i kosztowny. Jeśli chodzi o domki letniskowe, wystarczy nanieść budynek na mapę i dostarczyć do urzędu rysunki elewacji, a także prosty formularz.

Jednorodzinny budynek mieszkalny bez pozwolenia – formalności

Po pierwsze projekt musi być zgodny z założeniami miejscowego planu zagospodarowania lub decyzją o warunkach zabudowy, na którą aktualnie czeka się nawet kilka miesięcy. Nowy Ład zakłada skrócenie tego czasu do 21 dni. Po drugie budynek musi w całości mieścić się na działce lub działkach, na których został zaprojektowany. Po trzecie liczba obiektów budowanych na działce nie może wynosić więcej niż jeden na 500 m2 całej jej powierzchni.

Do zgłoszenia budowy domu inwestor musi dołączyć:

  • projekt zagospodarowania działki;
  • projekt architektoniczno-budowlany;
  • oświadczenie o budowie domu na potrzeby indywidualne;
  • oświadczenie o przejęciu na siebie odpowiedzialności za kierowanie pracami budowlanymi.

Przepisy nie pozwalają na całkowitą samowolę budowlaną i nie zwalniają ze stosowania wymagań określonych w warunkach technicznych, takich jak np. zachowanie odpowiedniej odległości od granic działki. Co więcej, konieczne jest zgłoszenie budowy do organów nadzoru budowlanego i wykonanie geodezyjnego wyznaczania terenu.

Budynek rekreacji indywidualnej bez pozwolenia – formalności

W przypadku domków letniskowych część zasad jest taka sama jak przy budowie domu mieszkalnego, tzn. projekt musi być zgodny z miejscowym planem zagospodarowania lub warunkami zabudowy, a ilość BRI na działce nie może być większa niż 1 na każde 500 m2 całej powierzchni.

Różnica polega na tym, że działka, na której stawiamy domek, nie musi mieć zapewnionej możliwości podłączenia do sieci elektroenergetycznej, wodociągowo-kanalizacyjnej czy ciepłowniczej, jeśli nie jest to wymagane w planie zagospodarowania terenu lub w warunkach zabudowy.

Warto wiedzieć też, że BRI nie musi być budowany dla potrzeb własnych. Inwestor może go wynajmować lub nawet odsprzedać.

Budowa bez pozwolenia – czy warto?

Nowe przepisy właściwie w żaden sposób nie ułatwiają i nie skracają całej procedury zgłaszania budowy domu. Najbardziej kosztowna i czasochłonna część, czyli projekt budowlany, nadal jest niezbędna. Pozornym ułatwieniem jest również brak konieczności zatrudniania kierownika budowy. Ostatecznie odpowiedzialność spada na inwestora, co w przypadku błędów czy uchybień może nieść za sobą poważne (i kosztowne) konsekwencje.

Zdj. główne: Ann Wallace/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zbudować dochodowy biznes od zera?
Jak zbudować dochodowy biznes od zera?
Budowanie dochodowego biznesu od zera może być ekscytującym, ale wymagającym zadaniem. Oto kilka kluczowych kroków, które warto wziąć pod uwagę, aby rozpocząć swoje przedsięwzięcie i osiągnąć sukces finansowy.
Usługi dźwigowe – kiedy są potrzebne?
Usługi dźwigowe – kiedy są potrzebne?
W dzisiejszych czasach wiele firm i osób prywatnych korzysta z usług dźwigowych w celu przemieszczenia ciężkich przedmiotów. Usługi dźwigowe są niezbędne w wielu sytuacjach i mogą znacząco ułatwić prace budowlane, przeprowadzki, czy też przemysłowe procesy produkcyjne. W tym artykule przedstawimy, kiedy warto skorzystać z usług dźwigowych.
<strong>Jakie rośliny do domu i ogrodu wybrać, aby poprawić jakość powietrza i zdrowie?</strong>
Jakie rośliny do domu i ogrodu wybrać, aby poprawić jakość powietrza i zdrowie?
Rośliny to nie tylko piękna ozdoba wnętrza czy ogrodu, ale również doskonałe narzędzie do poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach oraz na zewnątrz. W tym artykule przedstawimy kilka gatunków roślin, które nie tylko będą ozdobą, ale również pomogą w poprawie zdrowia.
Ostatnie wpisy
Polecamy