Jak przygotować samochód na wiosnę?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Okres zimowy to prawdziwy sprawdzian dla samochodu, zwłaszcza w tych rejonach kraju, gdzie pogoda jest kapryśna, a wahania temperatury znaczne. Dlatego każdy kierowca podejmuje szereg konkretnych działań, aby wczesną jesienią przygotować swoje auto na sezon zimowy.

Niestety wielu zapomina, że odpowiednie przygotowanie jest niezbędne także na wiosnę, ponieważ trudne warunki eksploatacji pojazdu zimą mogą powodować różne problemy w dalszym użytkowaniu. Więc gdy pierwsze promienie wiosennego słońca ogrzewają ziemię, to znak, że pora zadbać o stan swojego samochodu. Jak to zrobić?

Od czego zacząć?

Od najprostszego, czyli dokładnego mycia karoserii, komory silnika i czyszczenia wnętrza. Gdy tylko stopi się ostatni śnieg i nie będzie już brudu i błota pośniegowego na drogach, udaj się do myjni i wyczyść samochód. To konieczne nie tylko dla poprawy wyglądu auta, ale także zabezpieczenia go przed takimi problemami jak:

  • korozja – w środkach chemicznych, którymi zimą posypywane są nawierzchnie dróg, znajduje się wiele składników żrących. Wywołują korozję i niszczą lakier. Dokładne mycie oczyści powierzchnie z pozostałości szkodliwych odczynników;
  • mikropęknięcia i wady lakieru – mycie w połączeniu z polerowaniem chroni karoserię przed zewnętrznymi negatywnymi czynnikami. Nawet jeśli samochód ma drobne defekty, to po umyciu i wypolerowaniu będą praktycznie niewidoczne;
  • nieprzyjemne zapachy w kabinie, piasek i brud w bagażniku – czyszczenie wnętrza i bagażnika pozwala na wyeliminowanie nagromadzonych zanieczyszczeń, usuwa zapachy, plamy i zabrudzenia oraz przywraca samochodowi bardziej atrakcyjny wygląd.

Trzeba też zwrócić uwagę na wycieraczki. Zimą ich pióra ścierają się i pozostawiają brzydkie ślady na szybach. Zakup nowych to koszt kilkudziesięciu złotych.

Wymiana płynów

Konieczna jest wymiana oleju silnikowego, płynu chłodzącego i innych płynów z uwzględnieniem zaleceń producenta samochodu. Wszystkie okresy wymiany są wyszczególnione w instrukcjach, więc nie powinno być z tym trudności. Wczesną wiosną:

  • sprawdź poziomy oleju silnikowego i wszystkich płynów technicznych, a także oceń ich stan;
  • dokładnie sprawdź filtry powietrza i paliwa, w razie potrzeby wymień je;
  • wymień olej i płyny techniczne.

Tarcze i klocki hamulcowe

Zimą częściej zwalniasz i zmagasz się z trudnymi warunkami pogodowymi. Z tego powodu tarcze i klocki hamulcowe szybciej się zużywają. Aby uniknąć problemów z układem hamulcowym, sprawdź jego elementy:

  • upewnij się, że droga hamowania nie uległa zmianie i nie ma nawet niewielkich wycieków;
  • posłuchaj pracy samochodu podczas hamowania – nie powinno być piszczenia i grzechotania;
  • oceń stan pedału hamulca – jeśli jest zbyt oporny lub luźny, oznacza to usterkę.

Dobry układ hamulcowy to klucz do Twojego bezpieczeństwa na drodze, dlatego kilka razy w roku powinieneś sprawdzać jego stan.

Zmiana opon

Opony letnie nie powinny być zakładane przy pierwszym ociepleniu, ponieważ w nocy temperatura nadal jest niska, dlatego rano na jezdni zawsze pojawia się cienka warstwa lodu. Opony należy zmieniać, gdy temperatura wynosi już +7℃ także w nocy. To zadanie trzeba powierzyć niezawodnemu serwisowi samochodowemu, gdzie specjalista od razu oceni stan podwozia i naprawi ewentualne defekty.

Jeśli chodzi o opony zimowe, to zadbaj o ich prawidłowe przechowywanie. Nie układaj ich wraz z felgami pionowo, zawsze zawieszaj koła lub układaj je poziomo w stosy po 2. Z kolei opony bez felg można trzymać pionowo, ale należy je obracać raz w miesiącu.

Zdj. główne: nick Kaufman/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak stylizować eleganckie swetry dla różnych typów sylwetek?
Jak stylizować eleganckie swetry dla różnych typów sylwetek?
Artykuł, który pokaże Ci sekrety stylizacji swetrów dla każdego typu sylwetki. Znajdziesz tu praktyczne porady i inspiracje, aby podkreślić atuty swojej figury.
Kiedy konieczna jest regeneracja turbosprężarki?
Kiedy konieczna jest regeneracja turbosprężarki?
Regeneracja turbosprężarki jest konieczna w różnych sytuacjach, związanych głównie z uszkodzeniem, zużyciem lub niewłaściwym działaniem tego elementu układu zasilania silnika.
Jak wybrać odpowiednie akcesoria dla fizjoterapeutów i sportowców? Przewodnik po produktach zdrowotnych
Jak wybrać odpowiednie akcesoria dla fizjoterapeutów i sportowców? Przewodnik po produktach zdrowotnych
Poradnik pomaga wybrać najodpowiedniejsze akcesoria dla fizjoterapeutów i sportowców, omawiając szereg produktów zdrowotnych dostępnych na rynku.
Ostatnie wpisy
Polecamy