Trendy w budownictwie 2020

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Postęp technologiczny jest obecny w każdej dziedzinie życia. W budownictwie klienci stawiają coraz większe wymagania względem nieruchomości- budynki muszą być funkcjonalne, komfortowe, bezpieczne oraz ekologiczne. Jakie trendy panują w budownictwie w tym roku?

Pionowe rozrastanie się miast

W związku z rosnącym przeludnieniem oraz malejącymi terenami pod zabudowę, stworzono koncepcję rozrastania się miast w pionie. W tej koncepcji założone zostało wybudowanie drapaczy chmur o różnej złożoności, które nie będą służyły tylko jako mieszkania, lecz również centra handlowe, sklepy oraz miejsca do rekreacji.  W projekcie tych drapaczy na każdym piętrze byłoby miejsce na roślinność oraz niewielkie poletka uprawne. Pierwszy taki wieżowiec ma powstać na Saharze. Zajmując powierzchnię 78 ha, ma zapewnić mieszkańcom budynku całkowitą samowystarczalność.

Samowystarczalne domy

Trend samowystarczalnych w energię domów zyskuje coraz bardziej na popularności. Od przyszłego roku takie budynki mają stać się już standardem budowniczym na terenie UE. Domy samowystarczalne pozyskują energię ze źródeł odnawialnych, czyli słońca i wiatru, wykorzystując do tego:

 • rekuperacje,
 • pompy ciepła,
 • ogniwa fotowoltaiczne,
 • kolektory słoneczne.

Budynki samowystarczalne zużywają całą wytworzoną energię, nie emitując przy tym dwutlenku węgla. W procesie budowy takich budynków wykorzystywane są również biotechnologie:

 • koncepcja Earthship,
 • Papercrete,
 • Rammed earth,
 • Smart w materiałach budowlanych.

Jednym z najbardziej nowoczesnych rozwiązań stosowanych w budownictwie jest zastosowanie materiałów, które zmieniają się pod wpływem czynników:

 • zewnętrznych termicznych- np.:  termobimetale, które modyfikują swój kształt pod wpływem promieni słonecznych,
 • elektrycznych,
 • chemicznych.

W ekobudownictwie bardzo duże znaczenie mają materiały kumulujące energię słoneczną, którą oddają w pochmurne dni. Dzięki temu budynek jest samowystarczalny energetycznie.

Proste i oszczędne budynki

Nowoczesne projekty domów opierają się na planie prostokąta, tym samym doskonale wpisują się w klasyczną architekturę. Najnowszym trendem w projektowaniu domów jest prosta konstrukcja z dwuspadowym dachem, która przypomina nowoczesną stodołę. Proste linie dachu pozwalają na wprowadzenie dużej ilości światła poprzez przeszklenie ścian zewnętrznych.

Projekty domów przypominających „nowoczesną stodołę” wyglądają bardzo lekko i nowocześnie. Ich cechą charakterystyczną jest bardzo duże doświetlenie wnętrza. Poprzez odpowiednie usytuowanie okien bardzo łatwo można zwiększyć energooszczędność budynku. W projektach tych domów króluje minimalizm, w którym ilość detali ozdobnych jest bardzo ograniczona. Dominują naturalne materiały elewacyjne w neutralnej kolorystyce.

Parterowe domy z płaskim dachem

Domy z płaskim dachem są kolejnym trendem w budownictwie w 2020 roku, jednak jest to dobre rozwiązanie tylko w przypadku dużych działek – dom zabiera sporo miejsca, ale pozwala na ograniczenie strat ciepła. Minimalistyczny styl tych projektów przykuwa uwagę.

Atutem domów z płaskim dachem jest możliwość stworzenia „zielonego dachu”, który pełni nie tylko funkcję estetyczną, lecz również izolacyjną.

Domy energooszczędne ciągle w modzie

Domy energooszczędne od kilku lat nie wychodzą z trendów w budownictwie. Inwestorzy mają coraz większe wymagania w tym zakresie, oczekując domów ocieplonych oraz tanich w eksploatacji. Dużą uwagę podczas budowy takich domów przykłada się do najlepszych i najnowszych materiałów izolacyjnych oraz energooszczędnej stolarki drzwiowej i okiennej.

W energooszczędnych domach dominują systemy rekuperacji, zdalnego kontrolowania ogrzewania oraz oświetlenia. Idealnie w energooszczędność wpisują się parterowe domy z płaskim dachem- prosta forma pozwala na ograniczenie strat ciepła.

Trendy w budownictwie 2020, tak jak w innych dziedzinach życia oparte są na nowoczesnych, ekologicznych rozwiązaniach. Za kilka lat energooszczędne domy będą standardem w budownictwie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak techniki tyflografiki pomagają osobom niewidomym doświadczać świata?
Jak techniki tyflografiki pomagają osobom niewidomym doświadczać świata?
Dowiedz się, jak techniki tyflografiki pomagają osobom niewidomym doświadczać świata, poprzez stymulację dotyku i rozwój umiejętności czytania w Braille'u.
Jak dobrać soczewki kontaktowe do swojego stylu życia?
Jak dobrać soczewki kontaktowe do swojego stylu życia?
Zastanawiasz się, jakie soczewki kontaktowe będą najlepsze dla Twojego trybu życia? Przeczytaj nasz poradnik i znajdź idealne rozwiązanie dostosowane do Twoich potrzeb.
Jak prawidłowo pielęgnować biżuterię z kamieniami szlachetnymi?
Jak prawidłowo pielęgnować biżuterię z kamieniami szlachetnymi?
Zanurz się w świecie pielęgnacji biżuterii z kamieniami szlachetnymi i dowiedz się, jak utrzymać jej blask na lata. Przekonaj się, jak dbać o biżuterię, by cieszyć się jej urokiem niezmiennie przez długi czas.
Ostatnie wpisy
Polecamy