Mieszkanie bez wkładu wchodzi w życie 27 maja. Mało kto skorzysta

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Program “Mieszkanie bez wkładu własnego”, nadzorowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, był jednym ze sztandarowych projektów Nowego Ładu. Dzisiaj wiadomo już, że inicjatywa okazała się w dużej mierze fiaskiem pomimo tego, że program się jeszcze nie zaczął. Jeśli liczyłeś/aś na kredyt bez wkładu własnego, koniecznie przeczytaj poniższy wpis! 

Mieszkanie bez wkładu własnego i jego ograniczenia 

Nie każdy może wnioskować o kredyt bez wkładu własnego. Program skierowany jest do osób, które szukają pierwszego mieszkania na rynku pierwotnym, mieszkania z rynku wtórnego lub społecznego, a także osób, które zamierzają wybudować dom. Na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii możemy jednak znaleźć szereg problematycznych zasad działania programu, które de facto wykluczają znaczną grupę osób z możliwości partycypacji. Najważniejsze z nich to:

  • gwarancja państwowa, zastępująca wkład własny, musi wynosić nie mniej niż 10%, a nie więcej niż 20% sumy kredytowej,
  • wysokość gwarantowanego wkładu własnego nie może być wyższa niż 100 000 zł.

Obecnie bardzo trudno znaleźć na rynku bankowym kredyt hipoteczny z wkładem w wysokości 10% wartości nieruchomości. Należy więc posługiwać się górnym ograniczeniem (20%). W praktyce oznacza to, że maksymalna cena nieruchomości w przypadku programu wynosi 500 000 zł. 

Rosnące ceny nieruchomości spalają program na panewce

Powyższy warunek nie jest jedynym, który ogranicza dostępność programu. Ustawodawca przygotował obowiązującą tabelę limitu cen za metr kwadratowy dla poszczególnych miast i rejonów Polski (tajemnicą pozostają aspekty metodologiczne). Problem polega na tym, że sytuacja przez ostatni rok gruntownie się zmieniła, a ceny większości nieruchomości poszybowały.

Obowiązujące limity nie zostały zaktualizowane, co oznacza wykluczenie większości nieruchomości z programu. Zwyczajnie cena za metr kwadratowy większości mieszkań i domów przewyższa już limity opracowane przez MRiT w 2021 roku. Jeżeli ograniczenia te nie zostaną zmienione i/lub tabela ministerialna nie zostanie zaktualizowana, jest bardzo prawdopodobne, że z programu Mieszkanie bez wkładu własnego skorzysta niezauważalny promil społeczeństwa.

Zdj. główne: MOHD AZRIN/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co należy wiedzieć o kosztorysach inwestorskich?
Co należy wiedzieć o kosztorysach inwestorskich?
Wiedza na temat kosztorysów inwestorskich jest niezwykle istotna dla osób odpowiedzialnych za zarządzanie budżetem inwestycji oraz dla klientów, którzy chcą mieć pełny obraz kosztów związanych z danym projektem.
Dlaczego warto stale się rozwijać?
Dlaczego warto stale się rozwijać?
Stałe dążenie do rozwoju jest jednym z kluczowych elementów, które pomagają osiągnąć sukces zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Dlaczego warto stale się rozwijać?
Jakie kursy trzeba przejść, by uzyskać uprawnienia energetyczne?
Jakie kursy trzeba przejść, by uzyskać uprawnienia energetyczne?
Pragniesz pracy w energetyce? Sprawdź, jakie kursy są niezbędne do zdobycia uprawnień energetycznych!
Ostatnie wpisy
Polecamy