Jak przepisać mieszkanie na dziecko?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Rodzic, który chce pozostawić dziecku mieszkanie, musi dokonać przeniesienia prawa majątkowego. W przypadku osób bliskich można to zrobić na trzy sposoby: poprzez darowiznę, umowę dożywocia oraz testament.

Umowa darowizny

Gdy rodzice nie korzystają z mieszkania, mogą jeszcze za swojego życia podarować je dziecku. W tym celu należy notarialnie sporządzić umowę darowizny. Wcześniej jednak trzeba oszacować wartość nieruchomości i najlepiej zrobić to z pomocą rzeczoznawcy, by przypadkiem jej nie zaniżyć i nie narazić się na późniejsze problemy skarbowe. Niezbędne są także dokumenty potwierdzające prawo do przekazywanej nieruchomości i odpis z księgi wieczystej.

Darowizna niesie za sobą konieczność poniesienia pewnych kosztów. Są to przede wszystkim:

  • usługi notarialne (wraz z podatkiem VAT 23%);
  • opłata za wpis do księgi wieczystej (wraz z podatkiem VAT 23%);
  • podatek od spadku i darowizny.

Gdy darowizna dotyczy najbliższych osób z tzw. zerowej grupy podatkowej, możemy postarać się o zwolnienie z podatku, składając w urzędzie formularz SD-Z2.

Warto jeszcze wspomnieć, że według art. 898 Kodeksu cywilnego darczyńca, w tym wypadku rodzic, może odebrać darowiznę w przypadku rażącej niewdzięczności ze strony obdarowanego. Ten drugi jest również zobowiązany do udzielenia wsparcia darczyńcy, gdy ten wpadnie w poważne kłopoty finansowe.

Umowa dożywocia

Drugą formą przeniesienia prawa majątkowego na dziecko jeszcze za życia rodzica jest umowa dożywocia. Zbywca zachowuje do śmierci prawo zamieszkiwania nieruchomości, a co więcej, nabywca zobowiązany jest zapewnić mu wyżywienie, pomoc i opiekę oraz pokrycie kosztów pogrzebu. Umowa dożywocia również musi być sporządzona w formie aktu notarialnego, a jej stronami mogą być tylko osoby pełnoletnie.

Testament

Zapisanie nieruchomości w testamencie oznacza, że w przypadku śmierci rodzica jego prawa do majątku przechodzą na dziecko. Innymi słowy, dziecko jako spadkobierca otrzymuje mieszkanie w spadku. Rodzic musi jednak wyrazić taką wolę w testamencie, inaczej majątek zostanie podzielony między spadkobierców według ustawowej kolejności dziedziczenia. W takiej sytuacji nie ma gwarancji, że mieszkanie otrzyma dziecko. Testament najlepiej sporządzić lub przynajmniej podpisać w obecności notariusza.

Zdj. główne: Romain Dancre/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie są najwyższe akredytacje coachingowe?
Jakie są najwyższe akredytacje coachingowe?
Coaching - klucz do osiągania celów i rozwoju osobistego. Wykorzystaj potencjał i zmieniaj swoje życie.
Jak wybrać idealny grill do swojego lokalu gastronomicznego i jakie techniki obróbki cieplnej najbardziej się na nim sprawdzają?
Jak wybrać idealny grill do swojego lokalu gastronomicznego i jakie techniki obróbki cieplnej najbardziej się na nim sprawdzają?
Twój przewodnik do wyboru idealnego grilla do restauracji. Dowiedz się, jakie techniki obróbki cieplnej zapewnią najlepsze rezultaty na tym sprzęcie.
Jak różne dodatki wpływają na właściwości zdrowotne i smak tradycyjnego miodu?
Jak różne dodatki wpływają na właściwości zdrowotne i smak tradycyjnego miodu?
Dowiedz się, jak różne dodatki do miodu, takie jak cynamon czy goździki, zmieniają jego właściwości zdrowotne i wpływają na unikalny smak. Odkryj tajemnice pszczelarskiej tradycji.
Ostatnie wpisy
Polecamy