Jak w prosty sposób zrobić stronę internetową

Potrzebujesz ok. 7 min. aby przeczytać ten wpis

Pisanie kodu strony internetowej już dawno nie jest najpopularniejszą metodą jej przygotowania. Wygodne techniki stosowane w XXI wieku opierają się na łatwych w edycji szablonach i graficznym układaniu witryny z klocków.

Stworzenie strony internetowej w 2021 roku jest nieporównywalnie prostsze od tego, jak taki proces wyglądał jeszcze parę lat temu. Nie trzeba być maniakiem technologii ani programistą, żeby zbudować ciekawą i responsywną, ale przede wszystkim funkcjonalną stronę, samemu. Nie musisz też wiedzieć kto stworzył pierwszy komputer, albo kto wynalazł telefon. Multum wygodnych, nawet dla laika, narzędzi dostępnych w internecie nie będzie od Ciebie wymagał instalacji żadnego oprogramowania – wystarczy przeglądarka internetowa i odrobina samozaparcia. Przed Tobą trzy drogi, które prowadzą do stworzenia profesjonalnej strony internetowej. 

Domena a hosting

Jeśli chcesz postawić dom, musisz najpierw posiadać adres i kawałek terenu, na którym będziesz budował. W świecie internetu właśnie tym dwóm elementom odpowiadają domena i hosting. Pierwsza z nich to po prostu Twój adres WWW, który musi być unikalny w obrębie całego internetu. Najłatwiejszym sposobem znalezienia i zarejestrowania domeny jest wejście w wyszukiwarkę takowych i wykupienie odpowiedniego adresu. Zarejestrowanie domeny możliwe jest zazwyczaj na podstawie umów rocznych bądź umów długoterminowych. Jeśli nie masz pomysłu na nazwę adresu, zawsze możesz skorzystać z generatorów takich tytułów.

Drugim z wymaganych do postawienia strony WWW elementów jest hosting, czyli serwer, na którym będzie działać Twoje strona. Nie ma znaczenia, gdzie fizycznie znajduje się komputer, który będzie przechowywał kod Twojej strony – domena, którą wykupiłeś wcześniej, doprowadzi każdego z użytkowników na świecie właśnie do tego serwera. Bardzo często narzędzia, których opis znajdziesz niżej, oferują domenę, hosting i wsparcie techniczne w pakiecie, dzięki czemu nie musisz martwić się, jak skonfigurować i połączyć to wszystko, tak żeby działało, jak należy. 

Budowa witryny od podstaw

Pierwszą metodą, z której możesz skorzystać przy tworzeniu swojej pierwszej strony, jest skonstruowanie całości od zera. Droga ta wymaga zdecydowanie najwięcej czasu, samozaparcia i wiedzy, także w obszarze języków programowania. Pojęcia takie jak HTML, CSS, JavaScript czy mySQL nie powinny być Ci obce, a na Twoim komputerze powinien być zainstalowany któryś z IDE (zintegrowanych środowisk programistycznych), czyli programów, które umożliwiają pisanie i kompilowanie kodu. Metoda ta pozwala na największą dowolność co do wyglądu, zachowania i funkcjonalności strony internetowej, ale jest także najbardziej wymagająca, dlatego w tym artykule skupimy się na dwóch innych sposobach. 

CMS i szablony

Drugą metodą na skonstruowanie swojej witryny WWW jest wykorzystanie CMS, czyli systemu zarządzania treścią. Jest to rozwiązanie wygodne zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych użytkowników. Jeśli twórca zna podstawy HTML-a, CSS-a i PHP, może osiągnąć naprawdę ciekawe i oryginalne rezultaty, ale zdecydowanie nie jest to wymagane. Aplikacje tego typu ułatwiają tworzenie treści online, zarządzanie nimi i dodawanie aktualizacji. Takie platformy są intuicyjne i dzięki temu niezwykle popularne.

Według danych z 2019 roku z technologii WordPress korzysta około 30 procent wszystkich stron internetowych na świecie. Głównie są to blogi, małe i średnie witryny, ale wśród firm korzystających z tego narzędzia znajdzie się parę potężnych graczy – między innymi TechCrunch, The New Yorker, BBC America, Sony Music czy MTV News. Dzięki ogromnej ilości darmowych wtyczek, motywów i szablonów WordPress jest wyjątkowo elastyczny i łatwy w konfiguracji. Mnóstwo materiałów edukacyjnych dostępnych w sieci pozwoli Ci szybko wykorzystać i tak dość prosty w obsłudze edytor, a na wiele pytań i problemów odpowie ogromna społeczność, która urosła wokół tej popularnej platformy. Niestety każda poważniejsza zmiana w wyglądzie Twojej witryny wymaga znajomości języków programowania, a aktualizacje mogą powodować trudne do rozwiązania problemy z wtyczkami, na których opiera się system.

Joomla jest platformą podobną do WordPressa, równie łatwą w instalacji i obsłudze, opartą na systemie modułów przywodzących na myśl wtyczki swojego konkurenta. Joomla jest odrobinę bardziej zaawansowana technicznie od WordPressa i oferuje większą elastyczność designu. W związku z tym jego CMS jest odrobinę trudniejszy do opanowania, ale oferuje za to wygodne narzędzia do tworzenia sieci społecznościowych. Jeśli potrzebujesz na swojej stronie rozwiązań tego typu, Joomla będzie odpowiednim wyborem. Trzeci z największych graczy – Drupal – uznawany jest przez doświadczonych twórców stron internetowych za najpotężniejszy CMS. Co za tym idzie, jest też najtrudniejszy w użyciu i raczej niepolecany dla początkujących – wymaga znajomości podstaw kodowania. Osoby lubiące wyzwania powinny zainteresować się świetnym portalem pomocy i nauki, który jest dobrym wsparciem dla mniej doświadczonych twórców.

Kreatory stron WWW

Trzecią metodą stworzenia własnej strony internetowej jest skorzystanie z rozbudowanych funkcji kreatorów WWW. Platformy tego typu nie wymagają absolutnie żadnej znajomości języków programowania, a projektowanie w nich przypomina raczej rysowanie czy układanie klocków niż pisanie kodu. Narzędzia wykorzystywane w kreatorach opierają się zazwyczaj na systemie „przeciągnij i upuść” – są tym samym niezwykle wygodne i satysfakcjonujące, a efekty Twojej pracy są widoczne od ręki. Nie musisz też budować swojej witryny od zera – prawie wszystkie kreatory WWW mają biblioteki szablonów, które możesz swobodnie modyfikować i konfigurować pod swoje potrzeby.

Platformy tego typu umożliwiają także wykupienie domeny i hostingu od razu w pakiecie, dzięki temu nie musisz się martwić o szukanie miejsca w internecie na Twoją stronę. Po zakończeniu fazy projektowania witryny wystarczy parę kliknięć, żeby ta została opublikowana w sieci. Większość z kreatorów zapewni responsywność Twojej strony – oznacza to, że automatycznie dostosuje się do wielkości wyświetlacza urządzenia, na którym jest przeglądana.

Dzisiaj, kiedy smartfony są tak popularne, jest to jedna z podstawowych funkcjonalności stron WWW. Wix to jeden z najbardziej popularnych kreatorów witryn posiadających wiele szablonów, które łatwo dostosować do swoich potrzeb. Nie pozwala na bardziej zaawansowane opcje, ale jest niezwykle przystępny dla początkujących twórców i tych, którzy nie potrzebują efektownych fajerwerków na stronie. Użytkownicy dostają dostęp do programu Wix SEO, który ułatwia dostosowanie strony pod wymogi wyszukiwarek takich jak Google i DuckDuckGo – dzięki temu strony stworzone w tej platformie są lepiej pozycjonowane i łatwiej trafiają na wyższe pozycje wyników wyszukiwania.

Webflow to jedno z nowszych narzędzi dostępnych na rynku. Jest świetną platformą do tworzenia witryn z dynamicznymi elementami wizualnymi, a rozbudowana baza wiedzy przygotowana przez twórców pomoże Ci bardzo szybko nauczyć się efektywnego budowania stron. WebWave jest polską odpowiedzią na rozbudowane kreatory witryn internetowych, a jego interfejs zbliżony jest do popularnych programów graficznych takich jak Photoshop czy Corel. Baza szablonów, a także bezpłatna pomoc w języku polskim, czyni ten kreator nie mniej przystępnym od jego zagranicznych konkurentów.

Zdjęcie główne artykułu: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Beton komórkowy – jakie są jego zalety w budownictwie?
Beton komórkowy – jakie są jego zalety w budownictwie?
Beton komórkowy to innowacyjny materiał budowlany, który zyskuje coraz większą popularność wśród inwestorów budowlanych. Jest to lekki i wytrzymały materiał, który charakteryzuje się wysokimi właściwościami termoizolacyjnymi i dźwiękochłonnymi. W tym artykule przedstawimy kilka praktycznych zalet betonu komórkowego, które pomagają inwestorom budowlanym w budowie domów.
Jak zaplanować idealne przyjęcie okolicznościowe nad morzem?
Jak zaplanować idealne przyjęcie okolicznościowe nad morzem?
Zaplanuj niezapomniane przyjęcie okolicznościowe nad morzem. Dowiedz się, jak wybrać idealne miejsce, zorganizować catering i zaskoczyć swoich gości niespotykanym scenariuszem imprezy.
Wartość i znaczenie w układzie dolotowym silnika
Wartość i znaczenie w układzie dolotowym silnika
Uszczelka kolektora ssącego to kluczowa część układu dolotowego silnika samochodowego.
Ostatnie wpisy
Polecamy