Powszechnie wiadomo, że każda młoda para powinna mieszkać na swoim. Lepiej jest wynająć czy kupić mieszkanie? Jak zidentyfikować swoje potrzeby?
Zanim podejmiesz decyzję o zakupie lub o wynajmie mieszkania, to zidentyfikuj swoje potrzeby oraz plany na przyszłość. Warto również przeliczyć „na co was stać”. Bardzo często decyzja o zakupie lub wynajmie nieruchomości podyktowana jest względami finansowymi. Obie opcje różnią się kosztami. Aby określić opłacalność każdej z nich, należy dokonać chłodnej kalkulacji.
W koszt wynajmu wliczone są: opłata dla właściciela, czynsz oraz media. Zakup mieszkania to nie tylko rata kredytu, lecz również podatek PCC, taksa notarialna oraz prowizja dla agenta nieruchomości (jeśli korzystasz z jego usług). Najczęściej koszty transakcyjne wynoszą 5–15% wartości mieszkania.
Podczas zakupu mieszkania należy wziąć również pod uwagę, że te z rynku wtórnego wymagają remontu (bardzo często kapitalnego), a mieszkania od dewelopera wykończenia. Remont oraz wykończenie zawsze generują dodatkowe koszty.
Przeliczenie kosztów wynajmu i zakupu mieszkania pozwoli na określenie opłacalności każdego z tych rozwiązań. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy przeliczyć bieżące wydatki i spróbować przeprowadzić symulację budżetu z ratą kredytu hipotecznego oraz opłacania wynajmu.
W symulacji z ratą kredytu hipotecznego należy wziąć pod uwagę wzrost stóp procentowych, od których jest zależna rata kredytu. Planując budżet z kredytem hipotecznym, nie można zapominać o „poduszce finansowej”, czyli zapasie gotówki, która pozwoli na swobodne przeżycie przez 6 miesięcy w razie utraty dochodów.
Jeśli myślicie poważnie o zakupie własnego M na kredyt, to warto rozważyć wszystkie za i przeciw tego rozwiązania. Głównym argumentem „za” zakupem nieruchomości na kredyt jest fakt posiadania mieszkania i możliwość samodzielnego decydowania o własnej przestrzeni życiowej. Jest to ogromny komfort psychiczny, nawet w sytuacji, gdy mieszkanie jest obciążone hipoteką (mieszkanie przechodzi na własność dopiero po całkowitej spłacie kredytu).
Wiele osób traktuje zakup mieszkania jak inwestycję, lecz jest to błędne myślenie, ponieważ mieszkanie nie przynosi żadnych zysków. Nawet jeśli nieruchomość zostanie sprzedana, to zysk ze sprzedaży zostanie przeznaczony na nową nieruchomość.
Kolejnym argumentem jest pozostawienie mieszkania w spadku, co ułatwi start w dorosłość np. wnukom. Jest to dobre rozwiązanie o ile mieszkanie znajduje się w dobrej lokalizacji i kredyt zostanie spłacony przed śmiercią. Dla wielu osób kredyt hipoteczny jest sposobem automatycznego oszczędzania, którego efektem będzie spłacone mieszkanie. Jeśli kredyt zostanie spłacony przed terminem, to koszty będą dużo niższe od prognozowanych, czyli będzie to dużo lepsza opcja.
Własne mieszkanie jest świetną opcją, jeśli masz dzieci lub chcesz je mieć. Zakup mieszkania na kredyt daje poczucie stabilności i bezpieczeństwa, że jeśli kredyt będzie spłacany w terminie, to jest gdzie mieszkać. Właściciele mieszkań niechętnie wynajmują lokale rodzinom z małymi dziećmi, ze względu na przychylne prawo lokatorskie.
Głównym argumentem przeciw jest brak pewności co do zmienności stóp procentowych, od których często jest zależna rata kredytu hipotecznego.
Istnieje wiele różnych czynników, które mogą uprzykrzyć mieszkanie w danym miejscu. Gdy wynajmujesz, łatwiej możesz zmienić miejsce zamieszkania.
Aby wynająć mieszkanie, nie musisz mieć zdolności kredytowej. Dla właściciela mieszkania jest ważne, abyś płacił w terminie. Dlatego bardzo często można wynająć dużo większe mieszkanie niż to, które byłoby zakupione na kredyt.
Gdy robicie karierę i często z powodu pracy musicie zmieniać miejsce zamieszkania, to lepiej jest mieszkanie wynająć, niż kupić. Gdy pracujecie zdalnie, wynajem jest świetną opcją do podróży życia i pracy z różnych zakątków świata. Dla wielu osób podróż życia zamiast wkładu własnego w kredycie hipotecznym jest najlepszym argumentem „za wynajmem”.
Wynajem w przeciwieństwie do zakupu mieszkania niesie ze sobą wolność i swobodę w podejmowaniu decyzji. Gdy jesteście najemcami, nie musicie martwić się o remonty w mieszkaniu. Bardzo często na miejscu znajduje się również niezbędne wyposażenie.
Większość młodych ludzi staje przed dylematem, czy lepiej kupić, czy wynająć mieszkanie. Jeśli nie planujecie posiadania dzieci i chcecie wydawać wolne środki na rozrywki, to lepszym wyborem będzie wynajem mieszkania.
Jeśli planujecie powiększenie rodziny i chcecie mieć poczucie stabilizacji (nawet z kredytem hipotecznym), to o wiele lepszym rozwiązaniem będzie kupno mieszkania. Jednak przed zakupem warto przeliczyć, czy mimo rosnącej raty (z powodu zmienności stóp procentowych) będzie was stać na opłacenie mieszkania.
Zanim zdecydujecie się na zakup mieszkania, sprawdźcie, czy jest na to dobry moment. Ceny nieruchomości raz idą w górę, a raz w dół, dlatego zawsze należy wybrać odpowiednią chwilę na zakup mieszkania.
Fot. główna: Nathan Van Egmond/unsplash.com